(HIT) Histaminová intolerance
Histamin
Histamin je hormon a neurotransmiter produkovaný bílými krvinkami a nervovými buňkami zejména v kůži, plicích, střevech a v mozku. Jako všechny hormony, hraje i histamin velkou roli v mnoha funkcích těla, např. v imunitě a v regulaci žaludeční kyseliny. Histamin se z buněk začne uvolňovat v reakci na cizorodou látku (alergen) a spustí typické alergické reakce – svědění, otok, zarudnutí. Histamin se přirozeně nachází i v některých potravinách, o kterých se podrobněji dočtete níže.
Histaminová intolerance
Pokud tělo nedokáže histamin zpracovat (nebo ho ve stravě přijímá příliš), dochází k jeho hromadění v těle, což se nazývá histaminová intolerance (HIT). K té dochází nejčastěji z důvodu nedostatečné činnosti enzymu diaminooxidázy (DAO), který histamin rozkládá. Příčiny této intolerance nejsou dodnes úplně známé, ale mezi faktory patří genetika, věk, léky a střevní mikrobiom. Častěji se s histaminovou intolerancí musí vypořádávat ženy než muži.
Příznaky histaminové intolerance
Nejčastější projevy HIT jsou:
- vyrážka a zarudnutí
- svědění
- závratě a bolesti hlavy
- bolesti břicha, křeče
- zvracení
- nadýmání a průjem
- dušnost a otoky nosní sliznice
- zrychlený tep a nízký krevní tlak
Léčba histaminové intolerance
Léčba spočívá v dodržování diety s nízkým obsahem histaminu a k mírnění příznaků se krátkodobě mohou užívat antihistaminika. Stanovení diagnózy je zdlouhavý proces, při kterém se vylučují jiná onemocnění. Histaminová intolerance se poté potvrzuje eliminačně-expozičním testem, kdy se pacient řídí nízkohistaminovou dietou a po nějaké době si dá rizikovou potravinu. Pokud následuje reakce, je intolerance potvrzená. Diagnóza se může potvrdit také laboratorně, kde se sleduje hladina DAO v krvi a metylhistamin v moči.
Dieta a rizikové potraviny
Jak už jsem uvedla výše, neexistuje jiná léčba než dodržování nízkohistaminové diety. Je potřeba se vyhýbat fermentovaným potravinám (sýry, kvasné výrobky, alkohol), konzervovaným a uzeným rybám a plodům moře (makrela, losos, mušle), uzenému masu (slanina, šunka, salám), některým druhům zeleniny (špenát, rajče, lilek, avokádo), citrusům a lesním plodům.
Další skupinou látek jsou ty, které sice histamin neobsahují, ale negativně ovlivňují jeho zpracování v těle. Sem patří hlavně alkohol, který snižuje aktivitu DAO a může naopak stimulovat uvolňování histaminu z buněk. Stejný vliv na DAO mají také léčivé látky např. v Aspirinu, Ibalginu, Brufenu, Nurofenu a ACC.
Obecně se doporučuje konzumovat hlavně čerstvé potraviny, protože způsob a délka skladování potravin má na obsah histaminu velký vliv. Vhodné je čerstvé maso, vejce, pečivo, rýže, těstoviny, brambory, jogurty a většina druhů ovoce a zeleniny.
Doplňky stravy
Dietu lze podpořit potravinovými doplňky, které mají pozitivní vliv na aktivitu diaminooxidázy:
- vitamín B6
- měď - pomáhá také s léčbou zánětu v tlustém střevě, který je s histaminovou intolerancí často přítomný
- zinek - má vliv na správnou funkci enzymů (včetně DAO), imunity a je doporučován při alergických a astmatických projevech
- vitamín C – napomáhá k rychlému odbourávání histaminu tím, že naruší jeho strukturu, a k vylučování močí